Jakie oświetlenie wybrać do naszego domu? to nie tylko racjonalne zaplanowanie punktów oświetleniowych i rodzaju lamp, ale także wybór źródeł światła o właściwej barwie i natężeniu. Ma to znaczący wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Należy wziąć pod uwagę specyfikę każdego pomieszczenia. Inny rodzaj oświetlenia będzie pasował do salonu, a zupełnie odmienny do sypialni czy łazienki. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady oświetleniowe. Dowiesz się, jak wybrać z ogromu możliwości najlepszą lampę i system świetlny, tak by aranżacja wyglądała estetycznie i spójnie z pozostałymi elementami wystroju, a jednocześnie spełniała swoją rolę – funkcjonalność to podstawa.

Barwy światła i ich zastosowanie we wnętrzu
W naszym życiu światło odgrywa ważną wolę, wpływając na nasze samopoczucie, poziom energii i zdrowie. Każda barwa światła ma charakterystyczną długość fali, która inaczej działa na nasze ciało i mózg, a także na postrzeganie danego pomieszczenia. Temperatura światła mierzona jest w Kelwinach. Im wyższa wartość, tym barwa światła jest zimniejsza, a im niższa, tym cieplejsza i bardziej żółta.
- Barwa zimna – 4600K-6500K
- Barwa neutralna – 3300K-4500K
- Barwa ciepła – 2200K-3200K
Neutralne barwy światła poprawiają koncentrację, dlatego polecane są do nauki oraz pracy. Sprawdzą się w domowym biurze, ale także w kuchni i łazience. Z kolei ciepłe światło sprzyja relaksowi, dlatego w miejscach takich jak sypialnia czy kącik z biblioteczką i fotelem, warto postawić na ciepłe, naturalne odcienie barw światła.
Jakie oświetlenie wybrać - na co zwrócić uwagę wybierając lampy i żarówki?
Zanim wybierzesz oświetlenie do swojego mieszkania czy domu, zwróć uwagę na:
- moc oświetlenia (W)
- współczynnik oddawania barw (CRI),
- ilość Kelwinów (K),
- ilość lumenów (lm)
- klasę efektywności energetycznej.
Wybierając żarówki pamiętaj, że oświetlenie nie powinno być ani za słabe, ani za mocne. Przeanalizuj wielkość pomieszczenia oraz liczbę punktów oświetleniowych. Poza oświetleniem głównym postaw na światła pomocnicze i dekoracyjne. Przydatne będą tu czujniki ruchu oraz funkcja ściemniacza i zmiany koloru. Obecna technologia pozwala kontrolować światło w naszym otoczeniu. Inteligentne oświetlenie to system lamp, którym możemy zarządzać z poziomu aplikacji na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon czy tablet. Zróżnicowane oświetlenie pozwoli na wizualne oddzielenie kuchni od salonu. Lampy ścienne, kinkiety ozdobne, lampy stołowe, lampy stojące, wiszące, punktowe – to ważny element dekoracyjny, ale musi także dawać odpowiednią ilość światła.
Jakie oświetlenie wybrać do salonu - aranżacja wnętrz
Salon czy pokój dzienny to miejsce spotkań wszystkich domowników. To tam rozmawiamy z rodziną, wypoczywamy, czytając książkę, rozwiązując krzyżówki albo oglądając filmy. Warto podzielić tę przestrzeń na strefy. Jakie światło do salonu? Tam, gdzie czytamy, potrzebujemy więcej światła, a do odpoczynku wystarczy mniejsza jego ilość. Oświetlenie w salonie pełni ważną rolę dekoracyjną, dlatego kolorystyka, materiał i kształt muszą współgrać z wystrojem wnętrza. W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu glamour wyjątkowo efektownie wygląda bogato zdobiony żyrandol. Poza głównym źródłem światła świetnie sprawdzą się lampy podłogowe stojące przy fotelu czy kanapie lub kinkiety. Możliwość regulacji intensywności światła za pomocą ściemniaczy pozwala dostosować oświetlenie do aktywności i nastroju. Nowoczesne oświetlenie do salonu to m.in. lampy LED w kształcie okręgów, szklane kule, ale i bardziej designerskie modele. Zwłaszcza mieszkanie z antresolą wymaga przemyślenia kwestii doboru źródła światła, które stanowi często główną dekorację.



Oświetlenie do kuchni - na co zwrócić uwagę?
Podstawowa zasada przy wyborze oświetlenia w kuchni to dobre oświetlenie blatu roboczego. Wybierz żarówki o dużej liczbie lumenów albo większą liczbę punktów oświetleniowych. Na jeden metr kwadratowy kuchni powinno przypadać od 200 do 400 lumenów. Popularnym rozwiązaniem są listwy LED, zamontowane pod szafkami nad blatem roboczym. Neutralne światło sprawi, że skupisz się odpowiednio na procesie gotowania. Warto mieć jednak opcję włączenia wieczorem dodatkowego oświetlenia – bardziej nastrojowego, o cieplejszej barwie.



Jakie oświetlenie wybrać do sypialni - aranżacja wnętrz
Sypialnia to miejsca szczególne. Pomieszczenie to służy głównie do wypoczynku, dlatego postaw na delikatne, ciepłe i lekko rozproszone światło. Do sypialni idealnie nadaje się światło, które najlepiej imituje to naturalne i tworzy przytulną atmosferę. Otaczanie się ciepłym oświetleniem, zwłaszcza na około dwie, trzy godziny przed snem, sprawia, że sen staje się bardziej jakościowy. Wyjątkowo korzystnie działa wieczorem czerwone światło. W przeciwieństwie do światła niebieskiego ma właściwości relaksujące, nie męczy naszych oczu, ułatwia nam regenerację i pozytywnie wpływa na sen. Wspiera produkcję melatoniny i nie zakłóca naturalnego rytmu dobowego. Lampki nocne przy łóżku przydadzą się, gdy czytasz przed snem.



Jakie oświetlenie wybrać do łazienki – aranżacje wnętrz
W wilgotnej przestrzeni ważny jest wybór lamp odpornych na wilgoć. Sprawdź odpowiedni stopień ochrony IP. Zastosowanie produktu o konkretnym stopniu ochrony przed wilgocią jest uzależnione od strefy, w której ją montujemy. Wyższe wymagania mają miejsca narażone na kontakt z wodą czy parą wodną. Centralne źródło światła powinno zapewniać wystarczającą ilość światła w całej łazience. Odpowiednio dobrane oświetlenie ułatwia codzienną pielęgnację. Warto zainstalować dodatkowe lampy przy lustrze, co pozwoli na dokładne golenie czy nakładanie makijażu. Lampy sufitowe tuby to minimalistyczna opcja, która sprawdzi się w każdej łazience, zwłaszcza, gdy nie chcemy wizualnie obniżać sufitu.




Projektowanie wnętrz | Kreator Designu Kraków
Oświetlenie domu wpływa na nasz komfort życia i nastrój. Jest też istotnym elementem aranżacji wnętrz. Dobór oświetlenia wymaga konkretnego planu i spójności. Nie ma tu miejsca na przypadek. Warto zlecić ten proces specjalistom, którzy dobiorą odpowiednie produkty. Twój dom będzie piękny, a przebywanie w nim sprawi Ci samą radość. Jeżeli potrzebujesz projektu aranżacji wnętrza – zgłoś się do nas. Doradzimy Ci jak zaaranżować mieszkanie lub dom zgodnie z Twoimi oczekiwaniami i preferencjami. Zajmujemy się projektowaniem wnętrz lokalnie tj. w Krakowie jak i online dla każdego miejsca w Polsce. Z kolei dla mieszkańców Krakowa i okolicznych miejscowości mamy w ofercie również wykończenie mieszkania pod klucz lub wykończenie domu pod klucz z z koordynacją prac wykończeniowych, jak i meble na wymiar. Skorzystaj z darmowej konsultacji i skontaktuj się z nami: Kreator Designu.
-
Agnieszka pełna pasji entuzjastka designu i założycielka firmy Kreator Desingu. Jej naturalny talent i zamiłowanie do tworzenia pięknych wnętrz sprawiają, że każda realizacja staje się wyjątkowa. Prowadzenie firmy wynika z jej pasji i chęci dzielenia się swoim unikalnym spojrzeniem na design. Agnieszka wierzy, że estetyka i funkcjonalność mogą iść w parze, a jej doświadczenie i intuicja pozwalają na tworzenie przestrzeni, które inspirują i zachwycają. Na blogu dzieli się swoimi pomysłami, inspiracjami oraz historiami z codziennej pracy, ukazując, że pasja może być kluczem do sukcesu.